Darbėnų miestelio pavadinimas kai kuriems gali asocijuotis su kadaise R. Skerio (R. Scarry) išleista knyga vaikams „Ką žmonės dirba visą dieną“, todėl nenuostabu, kad kartais suabejojama ar toks miestelis tikrai egzistuoja. Tikrai taip! Kretingos rajone esantys Darbėnai gali pasigirti itin turtinga įvairiakultūre praeitimi, kurioje vis dar jaučiama ir matoma buvusio štetlo istorinė dvasia.
Pašaliniams įeiti draudžiama. Privati valda. Tokiais užrašais keliautojus dar 2021 m. pasitiko, vietinių taip vadinamas, „Mėlynasis namas“ statytas XIX a. pab. – XX a. pr. sandūroje. Būtent tuomet Darbėnuose buvo itin aktyvi ir gausi žydų bendruomenė. Žinoma, jog prieškariu namas priklausė turtingam žydui S. Viškinui, kuris jame buvo įkūręs galanterijos parduotuvę, o rūsio patalpose kavinę. Tarpukariu, pirmame pastato aukšte, veikė vaistinė. Sovietiniais metais čia buvo įkurtas vaikų darželis, o dar vėliau autodetalių parduotuvė.
Bene labiausiai dėmesį prikaustė pakankamai masyvus pastato tūris ir tarsi iš trijų dalių sublokuotas medinio namo perimetras. Stačiakampės formos langai skaidomi į tris arba keturias dalis. Kiek dekoratyvesnių puošybos elementų galima pastebėti ten, kur pastato horizontalus lentelių apkalimas nudažytas mėlyna spalva. Būtent čia trikampio skydo dalyje matyti aptrupėjęs lėkis ir langas, primenantis trilapės arkos motyvą. Savito puošnumo pastatui suteikia ir dvivėrės durys: vienos jų puoštos įsprūdomis, kitos horizontaliais apkalimais. Šalia suformuotų laiptų aiškiai pastebimas masyvus akmenų bei plytų mūro pamatas. O visą kompoziciją tarsi užbaigia į viršų kylantys kaminai. Gaila, tačiau jie šių namų jau seniai nebešildo…
Kažkada prie turgaus aikštės stovėjęs prestižinis namas šiandien – miestelio vaiduoklis. Nepaisant vietos bendruomenės pastangų ir iniciatyvų išsaugoti pastatą, įrašant jį į kultūros vertybių registrą, Darbėnų štetlo architektūros paveldas nyksta akyse. Kur bus dedamas kablelis sakinyje „Griauti negalima išsaugoti“ priklauso tik nuo mūsų…