Pradžia » Naujausios » Nuomonės » Tarybos narė Justė Stonkutė: „Galimas mobingas arba grupinis engimas mūsų savivaldybėje peržengia į aukštesnį lygį“
Nuomonės

Tarybos narė Justė Stonkutė: „Galimas mobingas arba grupinis engimas mūsų savivaldybėje peržengia į aukštesnį lygį“

Vakar vienas kolega, gerb. Tarybos narys, publikavo įrašą, kuriuo neva tai skatina visuomenės diskusija, ar Kretingos rajono savivaldybės administracijos darbuotojams yra reikalingos tokios pasibuvimo šventės, kurių metu yra formuojami komandiniai įgūdžiai, glaudinami ryšiai. Diskusija keliama dėl to, kad šiai šventei buvo išleista apie 7 tūkstančiai eurų. Gėdinamas Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius, iš esmės gėdinami ir Kretingos rajono savivaldybės administracijos darbuotojai, nors nei vienas subjektas jokių neteisėtų veiksmų neatliko.

Buvau apsisprendusi, kad į šio Tarybos nario pasisakymus nebekreipsiu dėmesio, nes jau pripratau, kaip daugelyje šio Tarybos nario vaizdo įrašų, aš ir mano komanda, esame išvadinami – ,,dubleriais, klupčiukais, chungveibinais“ ir pan. Toks suvokimas ateina, kai esi su šiuo žmogumi dirbęs vienoje komandoje ir suvoki, jog kai žmogus neturi nieko naudingo pasakyti ar pasiūlyti – lieka tik asmeniškumo argumentai ir psichologinis žeminimas.

Tačiau visai kas kitą, kai pradedi pastebėti galimas mobingo apraiškas, kurios nukreiptos į Kretingos rajono savivaldybės administraciją, prisidengiant galimu ,,teisybės ieškojimu“ bei ,,gyventojų pinigų išsaugojimu“.

Pirmoji apraiška buvo, kai prasidėjus konkursams, komisijose sudėtyje buvę Kretingos rajono savivaldybės administracijos darbuotojai, gerb. Tarybos nario buvo išvadinti – ,,tetulytė“, ,,vidutinio pajėgumo biurokratė“, ,,vidutinės grandies valdininkėliu“. Labai norėčiau atkreipti dėmesį, kad šiuo atveju, tokius teiginius išsakė žmogus, kuris pagal VRK duomenis turi tik vidurinį išsilavinimą, t. y. baigės dvylika klasių, kai tuo tarpu daugelis Kretingos rajono savivaldybės administracijos darbuotojų turi koleginius ar universitetinius išsilavinimus – bakalaurus, magistrus bei tam, kad patektų į pareigas, dalyvauja konkursuose.

Antrąją apraišką daugeliu atveju galite matyti per Kretingos rajono savivaldybės Tarybos, komitetų ar komisijų posėdžius. Ten dažniausiu atveju Kretingos rajono savivaldybės administracija ,,nepadariusi namų darbų“, ,,atostogavusi“. Esmę supratot – iš esmės galimai viskas blogai arba kaip sakoma, tik vienas žmogus yra fainas, išmintingas, o visi kiti nelabai. Ir ko mes tuo pasiekiame? Administracijos darbuotojai prieš posėdžius pradeda gerti valerijonus, ateina drebančiomis rankomis, balsais, nebenori eiti į posėdžius. Ar taip turi būti? Nemanau.

Galutinis taškas, kuris užvirino ir mano kraują, nes peržengė visas ciniškumo ribas, buvo vakarykštis gerb. kolegos įrašas. Aš suprantu, jog žmogui, kuris niekada nėra priklausęs didesnei organizacijai bei dalyvavęs team building (komandos formavimas) yra sunku suprasti, kas yra ta komanda, empatija, motyvavimas ir skatinimas. Komandos formavimas, didžiąja dalimi nulemia, koks bus santykis su kolegomis bei kaip motyvuotai ir glaudžiai dirbs visas kolektyvas. Aš suprantu, jog ne visų Kretingos rajono įmonių ar įstaigų darbuotojai taip pat yra dalyvavę komandos formavime, todėl suprasti sunku gali būti ir kitiems.

Tačiau pasidalinsiu savo praktika. Ta praktika, kuri įprasta didmiesčiuose ir didesniuose kolektyvuose. Penkis savo gyvenimo metus gyvenau Vilniuje. Pirmą team building (komandos formavimas) turėjau, kai atlikinėjau praktiką – vykome į kelių dienų stovyklą / mokymus, kuriame buvo ir tie taip gerb. kolegos iškritikuoti sporto žaidimai bei juos apmokėjo vadovybė. Keičiant darbus, kolektyvo formavimo tradicija niekur nedingo, vykdavo bendri pietūs, bendri ėjimai į renginius, kuriuos apmokėdavo vadovybė, nes taip norėjo motyvuoti savo darbuotojus, kurti ryšį ne tik tarp darbuotojų, bet ryšį ir tarp vadovo bei kolektyvo. Parodant, jog kolektyvo vadovas yra ne tik tas žmogus, kuris duoda nurodymus, bet kartu ir komandos dalis. Ne visos darbovietės ar praktikos vietos buvo privačios, buvo ir valstybinės, tačiau kolektyvo formavimo renginiuose dalyvaudavo net praktikantai.

Pagal viešus duomenis, Kretingos rajono savivaldybės administracijoje dirba 232 darbuotojai, tuo tarpu pats komandos formavimo renginys, pasak gerb. Tarybos nario, kainavo apie 7000 EUR. Taigi, vienam savivaldybės darbuotojui, dalyvavimas komandos formavime kainavo vos apie 30 EUR. Be kita ko, mano žiniomis, Kretingos rajono savivaldybės administracijos darbuotojai prie šio renginio prisidėjo ir savo asmeninėmis lėšomis.

Mes reikalaujame, kad Kretingos rajono savivaldybės administracijos darbuotojai dirbtų operatyviai, greitai, motyvuotai, ,,darytų namų darbus“, ,,neatostogautų“, užsitęsus posėdžiams, dirbtų po darbo valandų ir darytų tai, ne už jau tokį ir konkurencingą darbo užmokestį. Kentėtų įvairius įžeidinėjimus, drebėtų, gertų vaistus, o dabar turėtų iškentėti ir viešą linčo teismą, kuris įvardintas diskusija ,,leidžiame ar draudžiame“, galimai dėl žmogaus, kuris komandos formavimo kultūros net nesuvokia.

Tai kokią analizę atliksime ir kokią diskusiją skatinsime rytoj? Galbūt skaičiuosime, kiek kartų Kretingos rajono savivaldybės administracijos darbuotojai nuleidžia vandenį tualete ar vesim vidurkį, kiek tualetinio popieriaus lapelių, kiekvienas administracijos darbuotojas sunaudoja? Juk šioms išlaidoms irgi naudojami mokesčių mokėtų pinigai.

Na, o aš asmeniškai esu už tokio tipo renginius mūsų Kretingos rajono savivaldybės administracijos darbuotojams. Tai yra mažiausia, ką galime padaryti dėl žmonių, kurie ir užkuria bei suka savivaldos varikliuką.

Justė Stonkutė,
Kretingos rajono savivaldybės administracijos tarybos narė, Politinis komitetas „Už šviesią Kretinga“

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. MusuKretinga.lt portalo rubrikoje „Nuomonės“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias MusuKretinga.lt portalo redakcija neatsako.

Facebook komentarai
Dalintis:

Panašūs straipsniai

Palikite komentarą