Kretingiškiai ir miesto svečiai vaikščiodami po Kretingą turėtų atkreipti dėmesį į išskirtinę lėlių instaliaciją Vilniaus gatvėje, šalia senųjų kapinių. Ši instaliacija patiks ne tik vaikams – ir suaugusiuosius beregint nukels į vaikystės prisiminimus, tereikės pasukti stebuklingąją rankenėlę.
Ypatingoji lėlių instaliacija įkurta prie II-ųjų senųjų Kretingos kapinių. Jas daugiau negu 100 metų juosia visai neseniai puošniausia Lietuvoje pripažinta kapinių tvora, kurios vieneri vartai tituluojami aukščiausiais kapinių vartais visoje šalyje. Visai šalia šių, beveik 10 metrų aukštį, siekiančių vartų dėmesį patraukia savotiška iš plytų išmūryta tvoros dalis – lyg kioskelis su langais bei durimis. Nuo šios vasaros šią tvoros dalį papildė paslaptinga rankena. Ją tiesiog būtina pasukti – rankenėlė yra tarsi stebuklinga, nes turi galių išjudinti už stiklo esančias lėles. Šios – senoviškos ir vienetinės – sukant rankenėlę kilnoja rankas, sukioja galvas ir sukuria momentinį lėlių teatrą.
Ši lėlių instaliacija – ne tik dovana visiems kretingiškiams bei miesto svečiams, bet ir savotiškas paminklas gilioms lėlininkystės tradicijoms Kretingoje. Unikalios idėjos autorė – Kretingos rajono kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“ vyriausioji režisierė Auksė Antulienė. Beje, šiam teatrui pradmenis davė žymus Kretingoje gyvenęs lėlininkas Bronius Žymantas.
„Kretingos kraštas turi gilias lėlininkystės tradicijas. Iki dabar Salantų, Kalnalio bažnyčiose laukiant Šv. Velykų tebenaudojamos išlikusios judinamos medinės skulptūros – „žalnieriai“. Su lėlių teatru siejami Kretingos kojūkininkai, šešėlių teatras. Lėlių teatrą su savo drožtomis medinėmis lėlėmis buvo įkūręs Bronius Žymantas, kurio 110-ąsias gimimo metines minime šiemet, 2023-aisiais. Iki šiol neturėjome jokio ženklo, skirto Kretingos krašto lėlių teatrui, lėlininkams“, – sakė lėlių instaliacijos sumanytoja Auksė Antulienė.
Pasak jos, Vilniaus gatvėje sukurta instaliacija tarsi yra unikalus ženklas Kretingos krašto ir konkrečiai B. Žymanto lėlių teatrui įamžinti.
Ilgą laiką patalpa, kurioje dabar įrengta instaliacija, stovėjo apleista. Prieš porą dešimtmečių čia buvo bandelių kioskelis, gėlių krautuvėlė. Išlikusi beveik šimtmečio senumo nuotrauka, kurioje matosi, jog kapinių tvoros dalis buvo tarsi savotiška pastogė, poilsio vieta su suoliuku. Iki įrengiant instaliaciją, patalpa buvo naudojama vietoje sandėliuko.
„Pastato langų konstrukcija primena lėlių teatro arką, pro kurią matytųsi sukurta lėlių teatro instaliacija. Dekoracija lėlių teatrui primena stilizuotą senosios Kretingos vaizdą. Instaliacijoje sukonstruotos rankenėlės yra pasiekiamos iš pastato lauko pusės. Jas judinant, juda instaliacijos viduje esančios lėlių teatro lėlės, dekoracijos. Instaliacijoje yra įrengti įrengti judesio jutikliai, kurie tamsiu paros metu įjungs apšvietimą“, – pasakojo Auksė Antulienė.
Lėlių instaliacija kretingiškiai ir miesto svečiai gali džiaugtis bet kada – lėlių teatras tvoros priestate įkurtas ilgam, jį galima apžiūrėti bet kuriuo paros metu. O instaliacijos rankenėlė laukia būti pasukta – tam, kad nukeltų į stebuklingą teatro pasaulį.