Pradžia » Naujausios » Gyvenimas » Sveikata » Kretingos ligoninėje aptarta pėdų sveikata: praktiniai patarimai kasdienei pėdų priežiūrai
Sveikata

Kretingos ligoninėje aptarta pėdų sveikata: praktiniai patarimai kasdienei pėdų priežiūrai

Rugpjūčio pirmą dieną Kretingos ligoninėje vykusioje paskaitoje – „Cukriniu diabetu sergančių suaugusių žmonių kojų priežiūra” apie tai, kaip tinkamai prižiūrėti pėdas kalbėjo podologė Gabrielė Guogytė, Klubo „Diabeto IQ“ vadovė Dovilė Byčienė, ligoninės diabetinės pėdos slaugytoja Lijana Sendriutė.

Neestetiški pakitimai slepiami

Specialistės akcentavo, jog pėdų pokyčių gali būti daugybė. Žmonėms tai gali sukelti nerimą ar gėdą, ypač jei jie yra matomi, neestetiški. Sulėtėjus medžiagų apykaitai, organizme sumažėja kolageno, galimi įvairūs kraujotakos sutrikimai, atsiranda pėdų pakitimų. Tai aktualu vyresnio amžiaus žmonėms, o ypač tiems, kurie serga cukriniu diabetu. Neretai pėdų pakitimus, kaip antai – kaulų iškilimus prie didžiojo piršto, nugeltusius, užsilenkusius nagus, pėdų opas ar žaizdas bei kitas problemas žmones slepia, gydosi savarankiškai, o tuomet atsiranda papildomų bėdų. Diabetinė pėda yra viena iš cukrinio diabeto komplikacijų, kai dėl aukšto gliukozės kiekio kraujyje pažeidžiami nervai ir kraujagyslės. Tai gali sukelti pėdų skausmą, opas, infekcijas ir net amputaciją. Todėl svarbu neslėpti, vos pastebėjus pirmuosius pakitimus savo pėdose. Svarbu nebijoti ieškoti pagalbos, laiku kreiptis į specialistus.

Kaip teisingai prižiūrėti kojas? 

Ilgą ligos stažą turintys asmenys dėl blogos ligos kontrolės ir laiku nesuteiktos pagalbos paprastai jau turi kojų problemų, kenčia skausmus, nepatogumus, prastėja jų gyvenimo kokybė, todėl jiems būtina žinoti ir mokėti prižiūrėti žaizdas, opas, nuospaudas. Jiems reikalinga kvalifikuota pagalba gydant pėdų pažeidimus. Paskaitoje kalbėta apie tai, kad viena iš dažniausių ir anksčiausiai pasireiškiančių diabeto komplikacijų yra smulkiųjų kraujagyslių pažeidimai, pirmiausia pajuntami galūnėse. Dėl šios priežasties sergantiems diabetu ypatingą dėmesį reikia skirti kojų priežiūrai, nes neprižiūrimos kojos (ypač pėdos) gali lemti rimtus sveikatos sutrikimus (negyjančios opos, sutrikusi kraujotaka, nejautrumas, judėjimo negalia, galūnių amputacija). Nuo pat pirmų ligos dienų yra būtina mokytis teisingai prižiūrėti jautriausias ir pažeidžiamiausias vietas, t. y. kojas, ir imtis prevencinių priemonių siekiant išvengti komplikacijų.

Nepriklausomybės šaltinis

„Jūsų kojos yra Jūsų nepriklausomybės šaltinis ar bent jau jos pagrindas. Kiekvieną dieną kojoms suteikite šiek tiek švelnumo, šiek tiek meilės ir priežiūros“, – paskaitoje kalbėjo Kretingos diabeto klubo „Vilties kelionė“ slaugytoja diabetologė ir podologė Gabrielė Guogytė. Ji akcentavo esminius kasdienės pėdų priežiūros ypatumus, higieną (dažnai pamirštame sausai iššluostyti už kojų pirštų), nagų priežiūros aspektus. Anot medikės, svarbu drėkinti suskilinėjusias pėdas, dėvėti patogius batus, kurie gerai tinka ir nekelia spaudimo ar trinties. Paskaitoje rekomenduota kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, laikytis gydytojo rekomendacijų dėl mitybos, vaistų ir gyvenimo būdo pokyčių. Dažnai lankytis pas podologą, kuris savo žvilgsniu iš šalies, pamatys galimas grėsmes ir rizikas. Tinkama pėdų priežiūra yra būtina siekiant išvengti rimtų komplikacijų ir užtikrinti gerą gyvenimo kokybę ypač sergant cukriniu diabetu. Podologai dažnai dirba su kitais sveikatos priežiūros specialistais, kad užtikrintų išsamų ir veiksmingą gydymą pacientams, ypač tiems, kurie turi lėtinių ligų, kaip diabetas. Gėda dėl pėdų pokyčių yra suprantama, tačiau svarbu atminti, kad daugelis žmonių susiduria su panašiomis problemomis, ir yra būdų, kaip jas valdyti ir gydyti.

Facebook komentarai
Dalintis:

Panašūs straipsniai

Palikite komentarą